Serwis Naprawa Regulacja OkienPCV i DREWNIANYCH -- WARSZAWA 501 77 88 22

               Profesjonalnie i bez ściemy

WK Botiq

Naprawa Okien Warszawa

- Profesjonalnie z Gwarancją


____________
- Okno, szyba paruje, co to oznacza, jak zaradzić?

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym możemy spotkać się ze zjawiskiem parowania szyb w oknach, czy to plastikowych PCV czy drewnianych.

Rozróżniamy jednak dwie sytuacje:
- szyba, okno paruje od wewnątrz mieszkania i woda skrapla się np. na parapet
- szyba, okno paruje pomiędzy szybami tworząc niezbyt estetyczne zacieki, których nie można wyczyścić

Jak przebiega naprawa takich okien, czy potrzebna jest

regulacja okien


a może

wymiana uszczelek w oknach

?
Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? Czy można coś poradzić samodzielnie czy trzeba dzwonić po

serwis okien

?

Jeśli okna parują od wewnątrz mieszkania musimy zacząć od sprawdzenia jak działa nasza wentylacja w mieszkaniu. Jeśli mamy zwykłą kratkę wentylacyjną tzn. wentylację grawitacyjną (niewymuszoną mechanicznie) muszą zostać spełnione dwa warunki aby działała ona prawidłowo i odprowadzała nadmiar wilgoci. Jeśli nie działa to ta wilgoć skrapla się m. in. na szybach w oknach.

Po pierwsze, trzeba sprawdzić drożność kanału wentylacyjnego, czy przepływ powietrza jest wystarczający, czy np. jakiś ptak nie zbudował sobie z nim gniazda i przez to nie spełnia ona swojej funkcji w sposób wystarczający.

Druga ważna rzecz to same okna. Nowoczesne okna, szczególnie plastikowe PCV, bywają całkowicie szczelne. Mało tego - kiedy za oknem jest zimno wiele osób jeszcze bardziej próbuje uszczelnić okno, np. doklejając dodatkowe uszczelki. W rezultacie wentylacja grawitacyjna działająca na zasadzie przeciągu po prostu nie ma szans funkcjonować, a nadmiar wody w powietrzu gdzieś musi osiąść i osiada tam gdzie różnica temperatur jest największa.

Co dalej?

Jeśli wentylacja jest drożna, należy po prostu uchylać okna lub rozszczelniać, jeśli mamy taką funkcję i nie chcemy za bardzo wychładzać pomieszczenia. Funkcja ta występuje tylko w skrzydłach otwierano uchylnych poprzez ustawienie klamki w pozycji 45 stopni do góry.
Inna opcja to wycięcie uszczelki na górze w poziomie, zarówno na ramie jak i na skrzydle - ok 8-12% szerokości skrzydła okiennego. Zapewni to stały przepływ powietrza, a rozwiązanie jest całkiem darmowe i nie wymaga wizyty profesjonalnego serwisu okien. Można to zrobić bez problemu samodzielnie

Minimalne pocenie się szyby blisko krawędzi może być też skutkiem powszechnie stosowanych w pakietach ramek dystansowych z aluminium, które jest dobrym przewodnikiem ciepła, a więc też słabo izoluje, przez co następuje zjawisko kondensacji. Rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. ciepłej ramki np. w tworzywa sztucznego, dzięki czemu punt rosy będzie wyższy - mówiąc prościej, potrzeba będzie większej różnicy temperatur między wnętrzem mieszkania, a stroną zewnętrzną, aby taka rosa się w ogóle pojawiła, niż przy zastosowaniu standardowych ramek aluminiowych.

W drugim przypadku, gdy okno paruje w środku pomiędzy szybami przyczyna i rozwiązanie jest tylko jedno. Przyczyną zaistniałej sytuacji jest rozszczelnienie się pakietu szybowego. Standardowo pomiędzy szybami znajduje się gaz szlachetny, najczęściej argon i substancja wiążąca wilgoć. Gdy dojdzie do nieszczelności lub uszkodzenia szyby przestrzeń pomiędzy nimi traci właściwości izolacyjne i przy różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz następuje kondensacja w postaci skroplonej wody w przestrzeni pomiędzy szybami.
Nawet gdy zrobi się ciepło i para zniknie, pozostają niezbyt estetycznie wyglądające zacieki, niemożliwe do umycia. W tej sytuacji w grę wchodzi tylko
wymiana szyby w oknie
a dokładniej całego pakietu szybowego.
Tą czynnością powinien zająć się profesjonalny serwis okien.

Teren na jakim działa Nasz Serwis Naprawa Okien to Warszawa (Ursus, Włochy, Bemowo, Bielany, Wola, Ochota, Śródmieście, Żoliborz, Mokotów, Ursynów, Praga, Rembertów, Targówek, Bródno, Wawer, Wesoła, Wilanów, Białołęka) jak również miejscowości graniczące takie jak: Marki, Zielonka, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Milanówek, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn, Raszyn, Ożarów Mazowiecki, Błonie.

Masz pytania - DZWOŃ 501 77 88 22


Współpracujemy: