Serwis Naprawa Regulacja OkienPCV i DREWNIANYCH -- WARSZAWA 501 77 88 22

               Profesjonalnie i bez ściemy

WK Botiq

Naprawa Okien Warszawa

- Profesjonalnie z Gwarancją


____________
- Nieszczelne, cieknące Okna - Przyczyny, możliwości.

Przede wszystkim jesienią, ale również falom upałów latem, towarzyszą często również opady deszczu, a nawet burze i silny wiatr. W tych okresach często dzwoni wielu klientów, którym mimo zamkniętego okna, woda dostała się do środka - czy to na parapet, czy na podłogę. Nie jest to sytuacja komfortowa, a dodatkowo wiąże się z ryzykiem nasiąkania i związanego z tym późniejszego uszkodzenia parapetu, tynków, samego muru, czy najczęściej różnego rodzaju podłóg, szczególnie drewnianych lub drewnopodobnych. Skutki takiej sytuacji mogą wiązać się z dość sporymi kosztami osuszania, czy wymiany zniszczonych elementów.

Co zatem można w takiej sytuacji zrobić? Jak wygląda uszczelnianie okien?
Niestety odpowiedź nie jest prosta, gdyż przyczyn może być więcej niż jedna. Należy również pamiętać, że okna występują w różnych klasach przepuszczalności zarówno wody jak i powietrza, więc nie ma czegoś takiego jak idealnie szczelne okno - ale, jest pewno ale... oczywiście podczas burzy część wody ma prawo się przedostać przez połączenie uszczelki ze skrzydłem okiennym, ale taką sytuację przewidziano i na ramie znajdują się wycięte odpływy, aby woda która się tam dostanie mogła swobodnie odpłynąć na zewnątrz na parapet zewnętrzny. Problem pojawia się wtedy gdy po latach w odpływach nagromadzi się za dużo kurzu, pozostałości po remontach itp co może utrudnić odpływ, a tym samym nadmiar wody nie mając możliwości wypłynąć na zewnątrz przelewa się do środka.
Drożność odpływów można łatwo sprawdzić - wystarczy wlać trochę wody np szklankę do szczeliny z odpływami od wewnątrz ramy i obserwować czy bez problemu wypływa na zewnątrz.
Gdy ten element mamy sprawdzony trzeba również zobaczyć czy odpływy na zewnątrz ramy nie są zasłonięte. Zdarza się całkiem często, że parapet zewnętrzny zamiast być zamontowany pod okno, jest wyżej i przez to zasłania częściowo lub całkiem odpływy. Mało tego taki montaż parapetu dostawionego do czołowej płaszczyzny ramy utrudnia prawidłowe uszczelnienie pomiędzy oknem a parapetem, gdzie również dostawać się może woda która przesiąka pod okno. Często w takiej sytuacji jeśli nawet odpływy są drożne, woda która spływa odpływami prawidłowo, zamiast spłynąć po parapecie wpada między okno i parapet, a tym samym pod okno. Nasiąka wtedy mur, jak również część wody może wypływać od wewnątrz na parapecie wewnętrznym lub pod nim.
W takiej sytuacji regulacja okien czy wymiana uszczelek nie pomoże, choć też ma swoje znaczenie. Uszczelnienie silikonem takiego łączenia okna z parapetem od zewnątrz może być bardzo trudne i nie do końca skuteczne, ale to zawsze coś może tymczasowo pomóc. Docelowo aby spać spokojnie należy parapet zamontować jeszcze raz poprawnie aby podchodził pod okno w miejsce dla niego przeznaczone.

Jeśli z powyższymi czynnikami jest wszystko poprawnie, należy także sprawdzić czy nie jest potrzebna regulacja okien. Ustawienie skrzydła względem ramy, ewentualnie mamy do dyspozycji jeszcze regulację docisku skrzydła do ramy, co również zwiększa szczelność - ale pod jednym warunkiem - uszczelka musi być elastyczna. W przeciwnym razie, jeśli uszczelka jest twarda "sparciała" zwiększając docisk mamy dużo większe obciążenie dla okuć okiennych, czym ryzykujemy ich uszkodzenie, a efekt szczelności niekoniecznie lepszy.

Następna opcja to wymiana uszczelek, jeśli są już mocno wyrobione, spłaszczone lub w wyniku braku konserwacji i warunków atmosferycznych stracą swoje właściwości i staną się zbyt twarde aby skutecznie zapobiegać przenikaniu wody, powietrza i hałasu (szczególnie jeśli regulacja okien w zakresie docisku jest już wykorzystana na max).

Ostatnia rzecz jaka ma przy uszczelnianiu okien znaczenie to poprawność montażu. Wszelkiego rodzaju błędy przekątnych, wybrzuszenia sprawiające że skrzydło nie zachodzi za ramę równomiernie w każdym miejscu. Regulacja okien ma swoje ograniczenia i jakieś błędy jest w stanie zniwelować, ale do pewnej granicy.

Dlatego w sytuacji nieszczelnych, a przede wszystkim cieknących okien, na początek zawsze prosimy o zdjęcie łączenia okna z parapetem lub podłogą od zewnątrz, aby wyeliminować ten błąd i móc wstępnie określić sposób naprawy okien. Czy wystarczy sama regulacja okien, czy potrzebna będzie wymiana uszczelek w oknie. Błędy montażu niestety wychodzą dopiero podczas regulacji, kiedy ją wykorzystamy wiemy czy starczyło jej czy nie do prawidłowego ustawienia okna.

W razie pytań nasz serwis okien dostępny jest dla Państwa pod numerem telefonu 501 77 88 22.

Teren na jakim działa Nasz Serwis Naprawa Okien to Warszawa (Ursus, Włochy, Bemowo, Bielany, Wola, Ochota, Śródmieście, Żoliborz, Mokotów, Ursynów, Praga, Rembertów, Targówek, Bródno, Wawer, Wesoła, Wilanów, Białołęka) jak również miejscowości graniczące takie jak: Marki, Zielonka, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Milanówek, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn, Raszyn, Ożarów Mazowiecki, Błonie.

Masz pytania - DZWOŃ 501 77 88 22


Współpracujemy: